Pražská křižovatka

U příležitosti Open House Praha jsem využila možnost prohlédnout si kostel sv. Anny.
Zvu vás na prohlídku. 

O rekonstrukci se zmínila Eva Jiřičná ve svém medailónku, 
který byl uveden v televizi k jejímu životnímu jubileu.


Můj deník s V.H. (2007-2010)
Toto umělecké dílo umístěné u hlavního vchodu kostela sv. Anny pochází od multimediálního vizuálního umělce Daniela Pešty, který ho se svou manželkou prof. MUDr. Dadjou Altenburg-Kohl věnoval paní Dagmar Havlové. Sám autor k dílu uvádí: "Osud mi dopřál potkávat Václava Havla. Podlehl jsem při tom pokušení tyto chvíle obrazově zaznamenávat. On dělal, že mu to nevadí, ale já musel překonávat velký ostych. Dnes jsem rád, že jsem k fotografování našel odvahu, protože uchovaných vzpomínek na jeho osobnost nebude nikdy dost."
Sousoší „Zvěstování“
Bronzové sousoší „Zvěstování“ vytvořil v roce 1996 přední český sochař a přítel Václava Havla Olbram Zoubek. Jedná se o totožné výtvarné dílo, které je umístěno i na hrobce rodiny Havlových. Olbram Zoubek je tvůrcem figurálních plastik s typickými výraznými gesty plnými symboliky.O tomto andělovi jsem nenašla žádné informace.


Srdce pro Václava Havla
Na pódiu se nachází originál pamětního artefaktu Srdce pro Václava Havla, který na požádání paní Dagmar Havlové vytvořil akademický sochař Kurt Gebauer. Srdce bylo slavnostně odhaleno 4. října 2016, den před 80. výročím narození prezidenta, v prostoru u Nové scény Národního divadla, dnešním „náměstí Václava Havla“. Na tuto maketu mohli návštěvníci sepisovat své podpisy, vzkazy či přání. Ty byly následně vyryty, odlity a tímto způsobem zvěčněny do finální podoby srdce, jež byla znovu vrácena na své původní místo na náměstí Václava Havla, zatímco původní maketa s originálními vzkazy našla své místo v Pražské křižovatce


„Totem“ věnovaný památce prezidenta Václava Havla 
V týdnu posledního rozloučení s panem prezidentem Václavem Havlem v prosinci roku 2011, se v Pražské křižovatce postupně nashromáždilo obrovské množství věnců a kytic od lidí z celého světa. Na většině z nich byly stuhy s věnováním a se vzkazy, které Dagmar Havlová pečlivě uschovala. Bývalý hradní architekt Bořek Šípek poté přišel se zajímavou myšlenkou využít smuteční stuhy a navždy je uchovat. Následně vzniklo mimořádné výtvarné dílo, jež tvoří sedm skleněných různě tvarovaných částí, v nichž jsou stuhy uloženy. Bořek Šípek tento nádherný a originální artefakt, připomínající totem, daroval Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.
Socha „Trpaslík - Strom“ a „Velké srdce“
Autorem sochy "Trpaslík - Strom" i "Velkého srdce" je přední český sochař a umělec profesor Kurt Gebauer. 
 Srdce pro Václava Havla - podkladová deska
Srdce pro Václava Havla je objekt, který vznikl z vosku svíček zapálených po smrti Václava Havla na ulicích a náměstích celé České republiky. Autorům Lukáši Gavlovskému a Romanu Švejdovi se podařilo zajistit 2300 kilogramů vosku — tedy asi polovinu odhadovaného množství všech nedohořelých svíček. S pomocí mnoha dobrovolníků vznikl objekt ve tvaru otevřeného srdce, do kterého je možné vstoupit. Prvním místem, kde bylo Srdce postaveno (10. 2. 2012), byla piazzeta Národního divadla v Praze. Stálo zde z technických důvodů na podkladové desce. Po dva měsíce bylo nejenom voskové dílo, ale i deska vystavena všem možným vlivům nechráněného veřejného prostranství. Lidé, kteří přicházeli k Srdci a dotýkali se jej zvenčí i zevnitř, zašlapali postupně do desky prach z ulice i šupinky vosku. Po demontáži objektu se objevil obraz, který bezděčně vytvořily tisíce návštěvníků Srdce pro Václava Havla.


Boží mlýnky Václava Havla
Boží mlýnky Václava Havla jsou dalším konceptuálním projektem výtvarného umělce Daniela Pešty. Toto umělecké dílo bylo slavnostně odhaleno v roce 2016 k výročí nedožitých 80. narozenin Václava Havla. V transparentních válcích, připomínajících modlitební tibetské mlýnky, jsou na kruchtě kostela umístěny v pryskyřici zalité stvoly růží, jež byly před pěti lety uloženy na pietní místo posledního rozloučení s prezidentem Václavem Havlem.


Křišťálový dotek
Otisk ruky pana Václava Havla vznikl jako reflexe mistrovského umu českých sklářů k poctě velkého Čecha a Evropana. Do konečného tvaru tohoto uměleckého artefaktu vstoupil otiskem své ruky, citací jednoho ze svých výroků a připomínkami k designu sám pan Václav Havel, na straně jedné, a mladý umělec, sklář Jan Huňát, se svojí invencí a unikátní technologií, zobrazující autenticky veškeré detaily dlaně, na straně druhé. Busta Václava Havla
V prostorech Pražské křižovatky je umístěna busta Václava Havla, jejímž autorem je akademický sochař Lubomír Janečka. Umělec Janečka vytvořil tři verze této busty; první se nachází v Paláci Evropy ve Štrasburku, druhá v budově Kongresu ve Spojených státech amerických. V Kongresu byla busta odhalena v listopadu roku 2014 a Václav Havel byl čtvrtým Evropanem, kterému se dostalo této cti. Busta v Pražské křižovatce vznikla k 80. výročí narození pana prezidenta.


Texty jsem čerpala z internetu.
Fotila jsem bez blesku a kvalita fotek tomu odpovídá.
Z prohlídky jsem byla nadšená a byla jsem ráda, 
že jsem mohla využít této příležitosti.

Krásný den.


Komentáře

 1. Večernice, to je zajímavý článek a kdo fotí v památkách ví, že tam se s bleskem fotit nesmí. I tak jsou fotografie moc pěkné a hezkéa zajímavý je i Tvůj průvodní text. Děkuji a přeji Ti krásný víkend.

  OdpovědětVymazat
 2. Nádhera! Tohle bych si tedy uměla užít! Milovaný Zoubek, Gebauer, Havel a vzpomínka na něj...
  Děkuji, milá Večernice. Helena

  OdpovědětVymazat
 3. Tak to byla úžasná a zajímavá prohlídka.Ráda jsem se s tebou podívala.
  Měj hezký víkend

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky