Rezidence primátora
Rezidence primátora hlavního města Prahy se nachází v celém jižním křídle budovy Městské knihovny na Mariánském náměstí v Praze.
Do rezidence je samostatný vchod z ulice, jímž se vstupuje do haly, která je zařízena tak, aby byla využitelná jako velkokapacitní šatna.
První patro celé Městské knihovny v Praze je nedílnou vlastní součástí knihovny, takže první místnosti primátorské rezidence začínají teprve až ve druhém patře budovy,
kde se nacházejí oficiální reprezentační místnosti.
Páteří oficiálních reprezentačních prostor rezidence primátora hlavního města Prahy jsou tři hlavní místnosti: vstupní salon, velký recepční sál a jídelní salon.
Z těchto místností lze dále vstupovat do dámského, pánského, hudebního, citronového (čajového) a hráčského salonu.
Dále je možno projít i do tzv. zimní zahrady a pasáže (prostorné a dlouhé chodby),
jež se táhne podél celé delší strany velkého reprezentačního sálu
a z níž do něj ústí několik vchodů
Citronový salon působí nábytkem (kulaté stolky, křesla s nízkými opěradly), potahovými látkami i obklady světlým citronovým dřevem jako odpočinkový prostor předurčený k pití čaje či kávy a vedení odlehčené nezávazné konverzace. Na oknech se zde nachází záclony (bílý etamín s rozměrnými krajkovými vložkami) od textilní výtvarnice (působící především v oboru krajek) Emilie Paličkové Mildeové a na podlaze ležící celoplošný koberec s geometrickým vzorem podle návrhu Františka Kysely.
Hudební salon je laděný do egyptské symboliky černé a zlaté barvy, která kontrastuje s výraznou kresbou světlých a tmavších dřev v podlaze. Strop hudebního salonu je celoplošně pokryt plátkovým zlatem a je osvětlován skrytými světelnými zdroji.
Hudební salon má vynikající akustiku.
Všechny prostory jsou vybaveny komponovaným souborem předmětů a prvků ovlivněných pozdní secesí a ve stylu art deco tj. kamennými i dřevěnými obklady, mozaikami,
textilními tapetami, dekorativními malbami stěn a stropů, svítidly, dekorativními mřížemi, uměleckými prvky kování, mobiliářem, koberci, desénovými závěsy
a krajkovými záclonami.
Navíc je zde instalována i řada originálů soch a malířských děl od předních československých umělců.
Lustry jsou z Kamenického Šenova
Meditační zimní zahrada je opatřena mléčným skleněným stropem, aby tam bylo dostatek světla a na stěně jsou reliéfní misky, které sloužily jako fontánka.
Pasáž spojuje na své jedné straně vstupní salon a na své druhé straně jídelní salon a zároveň obsahuje vstupy (dveře) jak do hudebního salonu, tak i do velkého recepčního sálu.
Stěny této pasáže a křídla všech dveří v pasáži jsou provedeny v tlumené červené barvě
a v podobné barvě je zhotovena i vysoce lesklá podlaha pasáže.
Z pasáže je také vchod do místnosti příručního zázemí sálu, odkud vede interní schodiště spojující druhé až čtvrté patro primátorské rezidence.
Celý prostor pasáže je ve výši nadpraží dveří lemován trojúhelníkovým vlysem se zabudovanými konzolovými svítidly.
Tady se asi nikdy neocitnu, takže díky za fotky, ráda jsem se podívala.
OdpovědětVymazatHanka
No to je tedy něco! Kochám se tou nádherou. Těším se na palác Clam-Gallasů. To byl totiž šlechtický rod, který vlastnil Frýdlantské panství, tedy část Libereckého kraje.
OdpovědětVymazatTady o návštěvě ani neuvažuji, ale děkuji za text k fotografiím, je to lepší než fotky bez slovního doprovodu. ☺
OdpovědětVymazatRáda jsem se podívala na místo,kam se asi nepodívám.Z venku nic moc,ale vevnitř prostory reprezentativní.Hezký večer
OdpovědětVymazat